پایگاه اطلاع رسانی دکتر سید حسین آقا سید مرتضی
تبلیغات

میانگین سنی دولت رشد تدریجی بالایی داشت/نیاز به جوانگرایی در دولت آینده

1399012615525243020139564

کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به بررسی ویژگی‌های رئیس جمهور آینده کشور پرداخته است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، سیدحسین آقاسیدمرتضی کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به بررسی ویژگی‌های رئیس جمهور آینده کشور پرداخته است که متن این یادداشت به شرح زیر است:

طی سال‌های گذشته میانگین سنی اعضای کابینه از 40 سال در دولت پنجم با رشد تدریجی و مستمر، به 60 سال در دولت یازدهم و دوازدهم رسیده است، به‌گونه‌ای که آثار پدیده پیری دولت در هر دوره کاملاً آشکار و محسوس‌تر و ملموس‌تر از دوره قبل بوده است. شاید به همین دلیل است که طی سالهای اخیر موضوع جوانگرایی در مناصب دولتی همواره مورد توجه افکار عمومی قرار داشته است. از طرفی ساختار انتخاباتی نیز جوانان را بیشتر در این دوره نیاز دارد.

ساختار نظام جمهوری اسلامی همانطور که از قانون اساسی و تاریخ آن بر می آید، بر پایه آرای ملی و نقش مستقیم مردم در هدایت مسیر سیاسی کشور است اما در این میان نگاه راهبردی و روشن مقام معظم رهبری بخصوص در مواقع حساس سیاسی از جمله زمان منتهی به انتخابات ها به آگاه سازی مردم نسبت به روند جاری انتخابات کمک می‌کند که جامعه در هیاهوی تبلیغات انتخاباتی بتواند راه درست تری را انتخاب کند و بیانات بی طرفانه رهبری که در جهت ملت ایستاده اند. در شرایط فعلی که رسانه های بیگانه و دشمنان داخلی بر طبل ناروای کاهش مشارکت و تحریم انتخابات می‌کوبند سخنان رهبری گویای راه حل این مشکل است، ایشان در سخنرانی سه ماه گذشته خود فرمودند: "انتخابات در کشور ما یک فرصت بسیار بزرگ است و نباید از دست داد. مخالفین جمهوری اسلامی نمی خواهند از این فرصت استفاده شود. این یک امکان برای ملت است. یک ظرفیت بزرگ برای پیشرفت کشور است. حضور پرشور مردم در انتخابات تأثیر زیادی در قوت و توانایی‌های دولت منتخب دارد و موجب افزایش آبرو، امنیت و قدرت بازدارندگی کشور می‌شود.

این نظرات با وجود تمام دشمنی ها با ملت از سوی بیگانگان سخن قابل تامل پیرامون ماهیت صندوق انتخابات به عنوان یکی از دستاورد های اساسی انقلاب است .

توجه رهبری به جوانان در مدیریت کشور نیز بحث مهم و مطرحی است که در سخنانشان در موارد مختلفی به این موضوع اشاره داشته اند، ایشان در تعریف خصوصیات جوانان میفرمایند: "طبیعت جوان با عناصری همچون امید، ابتکار، صراحت، خطرپذیری و خستگی ناپذیری همراه است که همه این عناصر برای اداره جامعه، ضروری و ذی‌قیمت هستند و برخی از مشکلات کنونی هم ناشی از فقدان برخی از این عناصر است."

از سوی دیگر تاکید ایشان بر تشکیل دولت جوان انقلابی به جهت حل مشکلات جاری کشور نیز مسئله مهمی است که بعضا با برداشت های اشتباه از سوی برخی سیاسیون مواجه شد و ایشان در سخنان بعدیشان پیرامون این موضوع به ابعاد دیگر دولت جوان انقلابی پرداختند: "برخی تصور کردند که منظور از دولت جوان انقلابی دولتی است که همه اعضای آن در رده سنی 30 تا 35 سال باشند در حالی‌که این به‌معنای نادیده گرفتن صاحبان تجربه و کارآزمودگان و دنیادیدگان نیست. بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم. در دوره‌های گذشته افرادی که قصد کاندیداتوری داشتند، نظر من را می‌پرسیدند که می‌گفتم «نه موافقم نه مخالفم» یعنی نظری ندارم اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی‌گویم. کسانی باید بر سر کار بیایند که معتقد به مردم و جوانان باشند، عنصر جوان را قدر بدانند، عملکرد انقلابی داشته باشند و حقیقتاً عدالتخواه و ضدفساد باشند. چنین دولتی پس از روی کار آمدن می‌تواند با گماردن صدها مدیر جوان و مؤمن در مدیریت‌ها کار کشور را سامان دهد. اگر چنین دولتی سر کار بیاید، مشکلات در مدت زمان معقولی قابل حل خواهند بود و زمینه تحقق آرمانها نیز فراهم خواهد شد."

این صحبت ایشان نشان از اهمیت نظام انتخاباتی در نظر رهبری را دارد که این ابزار مهم را کاملا در اختیار و از سوی ملت می‌دانند و هیچگونه صحبتی که برداشتی طرفدارانه از یک جریان یا شخص را داشته باشد در این مواقع نداشته اند تا انتخابات در فضایی برابر و برادر شکل گیرد و در این دوره نیز شاهد بودیم که جوانان نقش پررنگ تری در ثبت نام انتخابات داشته اند. هر چند گاها در تحلیل سخنان حضرت آیت الله خامنه ای نیز توسط برخی جناح های سیاسی برداشت های شخصی می شود که ایشان در این باره اشاره کرده اند: شنیدم بعضی‌ها گفتند فلانی می‌گوید «جوانگرایی یعنی پیرزدایی»؛ بنده این را رد می‌کنم، مراد من پیرزدایی نیست. جوانگرایی یک معنایی است، باید روی آن فکر کرد، تأمّل کرد؛ یک معنای روشنی از جوانگرایی داریم؛ معنایش پیرزدایی نیست.

این صحبت نشان از دو نکته مهم دارد، اول پیگیری نظرات مختلف سیاسی توسط رهبری و آگاهی ایشان نسبت به روابط سیاسی در جامعه و دوم صراحت کلام در راهنمایی جامعه؛ هر چند در نهایت باید منتظر ماند تا صحنه انتخابات دولت بعدی را جوان یا پیر تعیین کند.

 

 0000140000

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی:خیابان انقلاب ,بین فلسطین و ابوریحان,بن بست مهارت,پلاک دوم,طبقه ی اول

شماره تماس ها:66481357-66463261

09014154259

ورود

دکتر سید حسین اقا سید مرتضی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام: @Iranman123

اینستاگرام: @seyedhossein_agha_seyedmorteza

ایمیل: khadmat.ac@gmail.com


تمامی حقوق این وب سایت برای پایگاه اطلاع رسانی دکتر سید حسین اقا سید مرتضی محفوظ است

مدیرسایت مهندس میلاد کوهزادی میباشند 

Template Design:Dima Group